Kategoriler: ÇÖZÜMSAĞLIK

Ters Ozmos Teknolojisi Nedir ? Su Arıtmada Nasıl Kullanılır ?

Ters ozmos teknolojisi, su arıtma cihazları başta olmak üzere birçok alanda karşımıza çıkan bir kavram. Bu yöntemin amacı, suda bulunan büyük partiküllerin, zararlı iyonların ve moleküllerin sudan uzaklaştırılması. İşlem sırasında özel bir membran kullanılarak filtreleme işlemi gerçekleştiriliyor.

Son zamanlarda damacana suların ve PET şişelerin zararlarının bilimsel olarak kanıtlanması, insanların su arıtma teknolojilerine yönelmesine neden oldu. Ayrıca dünyanın farklı yerlerinde yaşanan temiz su erişim sorunları da arıtma ve filtreleme işleminin yaygınlaşmasını destekledi.

Ters Ozmos Teknolojisi Nedir?

Bu teknoloji, suyun içerisinde bulunan kirlerin, ağır metallerin ve fazla minerallerin arıtılması için kullanılır. İlk olarak 1970’li yıllarda ortaya çıkan bu teknoloji, zaman içerisinde popülerliğini arttırmıştır. Ağırlıklı olarak su arıtma amacıyla kullanılsa da bu yöntem, farklı projelerde de kullanılabilir. Ters ozmos yöntemiyle deniz suyu arıtılması gibi projeler bile uygulanmaktadır.

Bu teknoloji, normal ozmos yönteminden esinlenerek geliştirildi. Normal ozmos sürecinde, arada geçirgen bir membran olan iki ortamda, yoğun madde konsantrasyonu olan bölgede az yoğun olan bölgeye doğru madde akışı olur. Ancak ters ozmos yönetiminde bu durum tam tersidir. Madde yoğunluğu az olan ortamdan yani sudan, madde yoğunluğu fazla olan ortama, yani filtre ortamına, madde geçişi sağlanır.

Su Arıtmada Ters Ozmos Kullanımı

Suyun içilebilir olması için belirli mineral ve tuz yoğunluğuna sahip olması gerekir. Ayrıca suyun toprak ve tortu gibi maddelerden de arındırılmış olması gerekir. Bu gibi durumlar, sağlığı tehdit edebilir. Bu nedenle suyun tüketilmeden önce tüm kirletici ve zararlı unsurlardan arındırılmış olması istenir.

Bu teknoloji su arıtma işlemlerinde de kullanılabilir. Su arıtma cihazları, özel tasarıma sahiptir. Üründe bulunan ters ozmos bağlantı şeması takip edilerek ürün monte edilir. Su artıma işlemi sırasında suda bulunan tuz ya da diğer büyük moleküller filtrelenir.

Ev tipi sistemlerin aynı sıra endüstriyel ters ozmos sistemleri de bulunur. Endüstriyel sistemler genellikle deniz suyunun arıtılması için kullanılır. Bunun yanı sıra endüstriyel süreçlerde ihtiyaç duyulan temiz suyun sağlanması için de bu sistemler kullanılabilir.

Su Arıtma Filtreleme Sistemleri

Günümüzde bu teknolojiyle birlikte su arıtma filtreleme sistemleri de kullanılıyor. Su arıtma cihazları, farklı özelliklere sahip filtreler yardımıyla temiz ve arındırılmış içme suyu elde etmeye yardımcı oluyor.

Arıtma sisteminde kullanılan filtreler, ilk olarak pas ya da kalsiyum karbonat gibi partikülleri yakalıyor. Tortu filtresi olarak bilinen bu filtreden sonra, daha küçük partiküller için ikinci tortu filtresi kullanılabiliyor. Bir sonraki aşamada ise aktif karbon filtresi, organik kimyasalları ve kloru tutuyor. Bu aşamadan sonra ters ozmos filtresi kullanılıyor. Daha sonra ikinci karbon filtresiyle kalan partiküller yakalanıyor. Son aşamada ise ultraviyole ışık kullanılarak zararlı organizmalar sudan uzaklaştırılıyor. İsteğe bağlı olarak pH filtresi de kullanılabiliyor.

Ters Ozmos Zararlı Mı?

Ters ozmos sağlıklı mı sorusu birçok kişi tarafından sorulur. Bu teknoloji, sudaki mineralleri de filtrelediği için su mineral açısından yetersiz kalabilir. Ancak mineralle zenginleştirilmiş su tüketimi sayesinde bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün olur.

Bu teknolojinin ilk çıktığı dönemlerde suyun pH seviyesiyle ilgili sorunlar yaşanıyordu. 70lerin başında filtrelenen su, pH çizelgesinde asidik bölgeye denk geliyordu. Fakat günümüzde bu sorun tamamen ortadan kalktı. Birçok su artıma cihazı, özel pH filtresi sayesinde suyun istenilen seviyede olmasını sağlıyor.

Diğer bir sorun ise klor gibi kimyasal içeriklerle alakalı olarak ortaya çıktı. Yine günümüzde bu sorunları tamamen ortadan kaldırmak mümkün. Arıtma cihazına eklenecek özel filtreler sayesinde su, bu kimyasallardan tamamen arındırılabilir. İlk dönemlerde ters ozmos zararlı olarak görülse de gelişen teknolojiyle birlikte bu sorunlara çözümler üretildi.

İlgili Yazılar

WATER GRUP VE KURUMSAL FİRMALAR

WATER GRUP VE KURUMSAL FİRMALAR

Kurumsal Firmaların %70’i Water Grup Su Arıtma Sistemlerini Tercih Ediyor. Peki Neden ? Çünkü: Water Grup bu işletmelere sadece su…

4 ay önce
YUMUŞACIK ÇAMAŞIRLAR

YUMUŞACIK ÇAMAŞIRLAR

Pek çoğumuz yıkanmış çamaşırların asılınca etrafa yaydığı mis kokuyu severiz. Yine pek çoğumuz giydiğimiz kıyafetlerimizin, kullandığımız havluların yumuşacık olmasını isteriz. …

5 ay önce
TEZGAH ÜSTÜ ARITMALI SU SEBİLİNİN AVANTAJLARI

TEZGAH ÜSTÜ ARITMALI SU SEBİLİNİN AVANTAJLARI

Tezgah üstü su arıtma sebili, herhangi bir mutfak ortamına zarif bir şekilde uyacak dizaynda oluşturulmuştur. Arıtmalı su sebilinin mutfağınızda kaplayacağı…

5 ay önce
SU İLE İLGİLİ BİLİNEN YANLIŞLAR

SU İLE İLGİLİ BİLİNEN YANLIŞLAR

Yaşamın kaynağı, hayatımızın en önemli maddesi su ile ilgili birçok yanlış bilgi, her gün kulaktan kulağa yayılıyor. Çok su içmenin…

5 ay önce
MEMBRAN FİLTRE

MEMBRAN FİLTRE

İçme suları ömrümüzün terk edilemez yaşam kaynakları. Hangi tüketim suyunun sağlıklı olduğunu düşünürken artık yaygınlaşan bir teknoloji olan su arıtma…

5 ay önce
KİRLİ SU İÇMENİN İNSAN VÜCUDUNA ZARARLARI VE ÜLKEMİZDE KİRLİ SU MİKTARI

KİRLİ SU İÇMENİN İNSAN VÜCUDUNA ZARARLARI VE ÜLKEMİZDE KİRLİ SU MİKTARI

Sağlığımız tehdit altında! Büyük bir ihtimalle siz de bu durumun farkındasınızdır. Bunun içinde yediğiniz gıdalara, içtiğiniz içeceklere dikkat ediyor olabilirsiniz.…

5 ay önce