Kategoriler: SAĞLIK

Neden Su İçmeliyiz?

Su hayatımızı devam ettirmek için ihtiyaç duyduğumuz ana maddeler arasında yer alır. Beslenmek gibi su tüketmek de hayati önem taşır. Yeterli miktarda su tüketmemek vücut fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. İleri derecede susuzluk ölüme bile yol açabilir. Şimdi hem neden su içmeliyiz sorusuna cevap verelim hem de su içmenin faydalarına göz atalım.

Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Susuzluğun etkilerini ortadan kaldırmak için 6 ila 8 su bardağı su tüketilmesi tavsiye edilir. Bu miktar yaklaşık 1,5 ya da 2 litreye karşılık gelir. Gün içerisinde çay ya da kahve gibi sıvıların alınması suyun yerine geçmez. Bu nedenle bu sıvıların aynı sıra su tüketilmesi gerekir. Sabah kalkar kalkmaz bir barda su içmek güne enerji dolu başlamanıza yardımcı olur. Ayrıca bu şekilde su içme alışkanlığı da kazanabilirsiniz.

Damacana Su Mu Yoksa Arıtılmış Su Mu?

Suyun sağlık faydalarından tam olarak yararlanmak için arıtılmış su tercih etmek önerilir. Kaliteli bir cihaz, doğru seçilen filtre ve zamanında yapılan bakım ile su arıtma cihazları pratik bir şekilde temiz su sağlar. Diğer yandan damacanaların çoğu plastik kaynaklı bir malzemeden üretilir. Yüksek sıcaklıklarda bu plastik malzeme suya karışabilir. Ayrıca damacana temizliğinin eksik yapılması, sağlık sorunlarının çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle arıtılmış su içmek, damacanadan su içmeye göre çok daha sağlıklıdır.

Su İçmenin Sağlık Açısından Faydaları

Aslında suya yaşam kaynağımız desek çok da hatalı bir ifade olmaz. Su olmadan sistemlerimiz doğru bir şekilde çalışamaz. Su, hücre bölünmesinden sindirime kadar tüm vücut fonksiyonlarında kilit rol oynar. Bu nedenle sağlığımız için su tüketmemiz gerekir.

Vücudu Temizler ve Arındırır

Suyun en büyük işlevlerinden biri vücudumuzda biriken toksinleri ve zararlı maddeleri atmaya yardımcı olması. Vücudun farklı bölgelerinden böbreklere taşınan metabolizma atıkları, su yardımıyla vücut dışına atılır. Sürecin sağlıklı olarak işlemesi için yeterli su tüketilmesi gerekir. Aksi durumda vücutta ödem gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Cilt Sağlığını Korur

Cildimiz esnekliğini ve parlaklığını suya borçludur. Yeterince su içmeyen kişilerin cildi mat ve solgun görünür. Su sayesinde cilt içeriden beslenerek kaybettiği nemi kazanır. Böylece daha genç, daha canlı ve daha pürüzsüz bir görüntü elde edilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Su, besinlerin sindirilmesine önemli bir rol oynar. Sindirim aşamasında gerekli enzimler su ile aktifleşir. Yeterli miktarda su tüketimi olmazsa sindirim enzimleri etkin bir şekilde çalışamaz. Bu da besinlerin sindirilmesini engeller. Tam olarak sindirilmeyen besinler ise doygunluk hissini azaltır ve kilo almaya yol açabilir.

Ayrıca yemeklerden önce aç karnına su içmek, midenin bir bölümünü doldurur. Bu da doygunluk hissini destekler. Böylelikle aç karnına su içmek daha az yemek yemeyi destekleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

Baş Ağrılarını Önlemeye Yardımcı Olur

Uzun süre susuz kalmak baş ağrısına neden olabilir. Vücudumuzdaki diğer fonksiyonlar gibi beyin fonksiyonlarımızın doğru bir şekilde çalışması için suya ihtiyaç duyarız. Yeterince su tüketilmediği zaman vücut kendisini savunma durumuna alır. Su içmek susuzluk kaynaklı baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

Vücut Sıcaklığını Düzenler

Günlük aktivitelerimiz sırasında ısı üretiriz. Ürettiğimiz bu ısı spor ya da ders çalışma gibi daha yoğun aktivitelerde daha da artar. Ayrıca hasta olduğumuzda da ürettiğimiz ısı artar. Bu gibi durumlarda vücudun kendisini soğutması gerekir. Spor gibi aktivitelerde vücut terleyerek kendini soğutsa da dışarıdan destek sağlamak faydalı olabilir. Su içmek vücut ısınızı düzenlemeye yardımcı olur. Böylece vücudunuz doğru bir şekilde çalışmaya devam edebilir.

İlgili Yazılar

Ters Ozmos Teknolojisi Nedir ? Su Arıtmada Nasıl Kullanılır ?

Ters Ozmos Teknolojisi Nedir ? Su Arıtmada Nasıl Kullanılır ?

Ters ozmos teknolojisi, su arıtma cihazları başta olmak üzere birçok alanda karşımıza çıkan bir kavram. Bu yöntemin amacı, suda bulunan…

6 ay önce
PET Şişe Kullanımı ve PET Şişelerin Çevresel Zararları

PET Şişe Kullanımı ve PET Şişelerin Çevresel Zararları

Hepimiz günde en az bir pet şişe kullanıyoruz. Tüm dünya nüfusu göz önüne alındığında bu rakamlar oldukça fazla. Şişeler, hareket…

6 ay önce
Kalabalık Ortamlarda Soğuk Su Temini

Kalabalık Ortamlarda Soğuk Su Temini

Ofis ya da etkinlik alanı gibi kalabalık ortamlarda soğuk su temini zorlu bir iş olabilir. Özellikle ofis ortamında herkesin beklentisini…

6 ay önce
Neden Damacana Su Kullanmamalıyız ?

Neden Damacana Su Kullanmamalıyız ?

Damacana su birçok açıdan olumsuz yönlere sahip. Farklı damacana su markaları farklı içeriklerde su üretse de damacanaların birçoğu suyun zararları…

6 ay önce
Dünyada Temiz Su Erişimi Sorunları

Dünyada Temiz Su Erişimi Sorunları

Dünyada temiz su erişimi, her geçen gün azalan bir sorun olsa da hala insanlığın önemli bir kısmını etkiliyor. Yapılan araştırmalara…

6 ay önce
Yemeklerimiz de Kullandığımız Suyun Önemi

Yemeklerimiz de Kullandığımız Suyun Önemi

Su bütün canlıların olduğu gibi biz insanların da yaşam kaynağı. İçme suyu olarak tüketmemiz dışında yemek pişirirken mutfakta da kullandığımız…

6 ay önce