Kategoriler: SAĞLIK

Neden Damacana Su Kullanmamalıyız ?

Damacana su birçok açıdan olumsuz yönlere sahip. Farklı damacana su markaları farklı içeriklerde su üretse de damacanaların birçoğu suyun zararları bulunur. Markalar uluslararası standartları göre üretim yapsalar bile zararların çoğu taşıma sürecinde ya da ısıya maruz kalma nedeniyle ortaya çıkar. Suyu plastik bir bidon olan damacanadan içmemek için birçok sebep var.

Damacana Su Zararlı Mı?

Damacanadan su içme konusunda farklı görüşler var. Kimi uzmanlar markaların standartlara uygun ürettim yaptığını söyleyerek bu suların sağlıklı olduğunu belirtiyor. Ancak karşı görüşler de mevcut. Damacana, bakteri oluşumuna elverişli bir ortama sahip. Aynı zamanda kullanılan malzeme, yüksek sıcaklıklara karşı yüksek dirence sahip değil. Peki bunlar ne anlama geliyor.

Evde kullandığımız damacana su bidonu birden fazla işlemden geçen. Boş bidonlar daha sonra yeninden doldurulmak üzere toplanır. Toplanan bidonlar özel bir işlemden geçerek yüksek basınçlı su ile yıkanır. Ancak bazı durumlarda yıkama işlemi doğru bir şekilde yapılmaz. Ya da yıkama işleminden sonra da damacananın dibinde tortu kalabilir. İşte bu durumlar damacanada bakteri oluşmasına neden olabilir. Standartlara uygun olarak temizlenmemiş damacana yeniden doldurularak size teslim edilebilir. Bu da bakteri kaynaklı sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Ayrıca damacana su bayileri ürünleri uygun koşullarda saklayamayabilir. Yüksek sıcaklık ürünün yapısının bozulmasına neden olabilir. Bu durum özellikle düşük kaliteli plastik malzeme kullanılmışsa ortaya çıkar. Yüksek sıcaklıkta plastik malzeme suyla karışabilir.

Damaca Su Yerine Ne Kullanmalıyız?

Tüm bu durumlardan kaçınmak için su arıtma cihazı tercih edilebilir. Bu cihaz, musluk suyunun özel olarak filtrelendikten sonra içilmesine izin verir. Böylelikle evde su bitti derdi olmadan rahatlıkla su içmek mümkün olur. Tezgah üstü ya da tezgah altı arıtma cihazları damacanalara iyi birer alternatif olabilir. Bunun yanı sıra sürahi şeklinde arıtma cihazları da bulunur. Tezgah altı cihazlar ev tipi olabileceği gibi ofis tipi de olabilir. Böylelikle sadece evinizde değil iş yerinizde de damacana derdinden kurtulabilirsiniz.

Arıtma Cihazları Sağlıklı Mı?

Düzenli bakımları yapıldığı sürece arıtma cihazları sağlıklı olarak kabul edilebilir. Arıtma cihazı aldığınız zaman ilk olarak kurulumun doğru yapıldığından emin olmanız gerekir. Tezgah üstü ve tezgah altı modeller farklı şekilde kurulum gerektirir. Kurulum aşamasında profesyonel yardım almak doğru kurulum yapmanıza yardımcı olabilir.

Daha sonraki aşamada ise filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Su arıtma cihazı filtreleri, şebekeden gelen kirli suyu süzerek içilmeye uygun hale getirir. Filtreme işlemi sırasında birden fazla filtre kullanılır. Böylelikle sudaki tüm zararlı mikroorganizmalar ve bileşenler arındırılır. Cihazın filtreleri musluktan gelen sudaki zararlı bileşenleri tuttuğu için filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Bu değişim, aynı zamanda sağlık için gereklidir.

Hangi Arıtma Cihazını Tercih Etmeliyim?

Seçeceğiniz arıtma cihazı ihtiyaçlarınızı karşılamalı. Örneğin ev tipi ve ofis tipi arıtma cihazları arıtma kapasitesi açısından farklılık gösterir. Ayrıca tezgah üstü ve tezgah altı modeller de kullanım açısından fark yaratır. Bunun yanı sıra cihazlarda bulunan filtre sistemleri de farklılık gösterir. 5 kademeli filtre kullanan cihazlar olduğu gibi 6 kademeli filtreler de mevcuttur. Bazı firmalar 7 kademeli filtreler de sunar.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Gelişen teknolojiyle birlikte piyasadaki tüm su arıtma cihazları ters osmoz olarak bilinen bir sistemle çalışır. Bu sistemde, musluktan gelen su basınçlı bir şekilde yarı geçirgen zara verilir. Zar, basınçla uygulanan kirli suyu filtreler ve temiz su olarak çıkarır. Cihazlarda ise bu işlem uygulanarak kirli su tüm filtrelerden geçilir. Böylece suda bulunan tüm zararlı bileşenler, ağır metaller ve diğer kalıntılar temizlenir. Ayrıca uygun filtre kullanılması durumunda suyun pH değeri de düzenlenebilir.

Su Arıtma Cihazında Kaç Filtre Tercih Edilmeli?

Genellikle 5 ya da 6 kademeli filtreler başarılı sonuçlar verir. Ancak şebeke suyunun sertliği, kireç düzeyi ve kalıntı düzeyi daha fazla filtreye ihtiyaç duymaya neden olabilir. Cihazda standart olarak kullanılan filtreler şu şekilde sayılabilir. Sediment filtresi, üç aşamalı karbon filtre, mineral filtre, UV filtresi ve bazı durumlarda aktif karbon filtresi bulunur. Su arıtma cihazı, tüm bu filtreleri kullanarak berrak ve yüksek kalite içme suyu elde etmeye izin verir.

İlgili Yazılar

Ters Ozmos Teknolojisi Nedir ? Su Arıtmada Nasıl Kullanılır ?

Ters Ozmos Teknolojisi Nedir ? Su Arıtmada Nasıl Kullanılır ?

Ters ozmos teknolojisi, su arıtma cihazları başta olmak üzere birçok alanda karşımıza çıkan bir kavram. Bu yöntemin amacı, suda bulunan…

6 ay önce
PET Şişe Kullanımı ve PET Şişelerin Çevresel Zararları

PET Şişe Kullanımı ve PET Şişelerin Çevresel Zararları

Hepimiz günde en az bir pet şişe kullanıyoruz. Tüm dünya nüfusu göz önüne alındığında bu rakamlar oldukça fazla. Şişeler, hareket…

6 ay önce
Neden Su İçmeliyiz?

Neden Su İçmeliyiz?

Su hayatımızı devam ettirmek için ihtiyaç duyduğumuz ana maddeler arasında yer alır. Beslenmek gibi su tüketmek de hayati önem taşır.…

6 ay önce
Kalabalık Ortamlarda Soğuk Su Temini

Kalabalık Ortamlarda Soğuk Su Temini

Ofis ya da etkinlik alanı gibi kalabalık ortamlarda soğuk su temini zorlu bir iş olabilir. Özellikle ofis ortamında herkesin beklentisini…

6 ay önce
Dünyada Temiz Su Erişimi Sorunları

Dünyada Temiz Su Erişimi Sorunları

Dünyada temiz su erişimi, her geçen gün azalan bir sorun olsa da hala insanlığın önemli bir kısmını etkiliyor. Yapılan araştırmalara…

6 ay önce
Yemeklerimiz de Kullandığımız Suyun Önemi

Yemeklerimiz de Kullandığımız Suyun Önemi

Su bütün canlıların olduğu gibi biz insanların da yaşam kaynağı. İçme suyu olarak tüketmemiz dışında yemek pişirirken mutfakta da kullandığımız…

6 ay önce