Kategoriler: SU

KİRLİ SU İÇMENİN İNSAN VÜCUDUNA ZARARLARI VE ÜLKEMİZDE KİRLİ SU MİKTARI

Sağlığımız tehdit altında! Büyük bir ihtimalle siz de bu durumun farkındasınızdır. Bunun içinde yediğiniz gıdalara, içtiğiniz içeceklere dikkat ediyor olabilirsiniz. Çok da doğru yapıyorsunuz. Mesela, iyi yıkanmıyor diye restoranlarda salata yemiyor olabilirsiniz. Ya da içinde nitrit içerdiğini duyduğunuzdan beri her sodayı içmiyor olabilirsiniz. Peki tüm yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirmemizi sağlayan su için ne yapıyorsunuz? Kirli su içmenin sağlığa zararlarını biliyor musunuz?

Üstelik su sadece içerek sağlığımızda rol oynamıyor; yıkadığımız sebze ve meyvelerle, demlediğimiz çayımızla, hatta pişirdiğimiz yemeklerimizle sağlığımızı etkiliyor!

Öncelikle içtiğimiz sudan biraz  bahsedelim: Suyu günlük olarak ortalama 2-2,5 litre içmemiz gerekiyor. Su içtiğimiz andan itibaren vücudumuz tarafından emilime başlıyor, su monomer (tek parça) olduğundan sindirime uğramıyor doğrudan kanımıza karışıp hücrelerimizin içine giriyor. İşte, bu da sağlığımızı tehdit eden en önemli etken oluyor ve bunu için, temiz su içmemiz büyük önem taşıyor.

Peki, sağlığımızı suyun nesi tehdit ediyor?

Var olan ve insan sağlığını bozan zararlı oluşumlar, toprağın ozmos yapısı nedeniyle yer altında birikerek doğada içilebilir diye nitelendirdiğimiz suya kolayca sızılıyor, suyu kirletiyor. Suya karışan maddeler suyun üstünde biofilm denilen bir tabaka oluşturuyor. Biyofilm tabakası Cryptosporidium ve Giardia gibi tehlikeli kistleri oluşturan bakterilerin oluşum ve gelişimine olanak sağlıyor. Bu iki parazit cinsi de gastroenteritlerin ve beslenme bozukluklarının en önemli sebepleri arasında.

Suya karışma riski olan arsenik, baryum, benzen, kadmiyum, karbon tetraklorid, klor, klorobenzen, kloroform, kromyum, bakır, dikloroetilen, etilendibromid, florit, heptaklor gibi maddeler tümör oluşumu, kramp ve spazmlar, sinir blokajı, kanser, lösemi, anemi, mide, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, Wilson hastalığı gibi pek çok sağlık problemine yol açıyor. Kirli su içmek insan sağlığı için büyük tehdit oluşturuyor, bu nedenle suyun tüketilmeden önce tüm bu maddelerden mutlaka arıtılması gerekiyor.

Türkiye Sulama Kooperatifleri 42 farklı ülkede yaptırdıkları araştırma ile Türkiye’nin %69.8 oranıyla en kirli suya sahip ülkeler arasında olduğunu ve Türkiye’deki suların %14’ünün içme suyu olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü ise araştırmalarına göre yaklaşık 2 milyar insan kanalizasyon suyu karışmış içme suyu tükettiğini, kirli içme sularının insan sağlığını doğrudan tehdit ettiğini ve dizanteri, kolera, polio ve tifo gibi hastalıkların bulaşma riskinin yüksek olduğunu, her yıl yaklaşık 2 milyon insanın su ile bulaşan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Kirli suyu arıtmak için basit arıtma, kaynatma, distilasyon, klorlama, UV ışınları, filtrasyon yöntemleri uygulanıyor. Belediyeler şebeke sularını klorlama yöntemiyle temizliyor ancak tesisat borularını aynı özenle temizlemek mümkün değil. Dolayısıyla klorlanmış temiz(!) su musluğunuza gelene kadar aynı dezenfekte edilmiş haliyle kalmıyor.

Bundan dolayı her yönden kaliteli , filtreleri doğru çalışan ve düzenli değişim sunan su arıtma cihazları kullanmalıyız.

İlgili Yazılar

WATER GRUP VE KURUMSAL FİRMALAR

WATER GRUP VE KURUMSAL FİRMALAR

Kurumsal Firmaların %70’i Water Grup Su Arıtma Sistemlerini Tercih Ediyor. Peki Neden ? Çünkü: Water Grup bu işletmelere sadece su…

3 ay önce
YUMUŞACIK ÇAMAŞIRLAR

YUMUŞACIK ÇAMAŞIRLAR

Pek çoğumuz yıkanmış çamaşırların asılınca etrafa yaydığı mis kokuyu severiz. Yine pek çoğumuz giydiğimiz kıyafetlerimizin, kullandığımız havluların yumuşacık olmasını isteriz. …

3 ay önce
TEZGAH ÜSTÜ ARITMALI SU SEBİLİNİN AVANTAJLARI

TEZGAH ÜSTÜ ARITMALI SU SEBİLİNİN AVANTAJLARI

Tezgah üstü su arıtma sebili, herhangi bir mutfak ortamına zarif bir şekilde uyacak dizaynda oluşturulmuştur. Arıtmalı su sebilinin mutfağınızda kaplayacağı…

3 ay önce
SU İLE İLGİLİ BİLİNEN YANLIŞLAR

SU İLE İLGİLİ BİLİNEN YANLIŞLAR

Yaşamın kaynağı, hayatımızın en önemli maddesi su ile ilgili birçok yanlış bilgi, her gün kulaktan kulağa yayılıyor. Çok su içmenin…

3 ay önce
MEMBRAN FİLTRE

MEMBRAN FİLTRE

İçme suları ömrümüzün terk edilemez yaşam kaynakları. Hangi tüketim suyunun sağlıklı olduğunu düşünürken artık yaygınlaşan bir teknoloji olan su arıtma…

3 ay önce
DOĞRU VE SAĞLIKLI İÇME SUYU NASIL OLMALIDIR ?

DOĞRU VE SAĞLIKLI İÇME SUYU NASIL OLMALIDIR ?

Yaşam kaynağımız olan su, vücudumuzun dengede çalışması için hayati önem taşır. Vücudumuzun %70’i, kemiklerimizin %22’si, kanımızın %90’ı, beynimizin %75’i sudan…

3 ay önce