WaterGRUP Teknolojisi

Watergrup Su Arıtma cihazlarında, su arıtma işlemi Ters Ozmoz teknolojisi ile gerçekleştirilir. Temiz suyu elde etmek için en güvenilir yöntem olan Ters Ozmoz, şebeke suyunda bulunması muhtemel kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik kirlilik unsurlarını uzaklaştırabilen bir filtrasyon sistemidir.

Ters Ozmoz, ağır metalleri içme suyu elde etmek için arıtabilen tek teknoloji olup, dışarıdan suyun içerisine kesinlikle kimyasal bir dokunuş yapılmadan, fiziksel bir işlemle yapılan su arıtma yöntemidir. Ters Ozmoz (Reverse Osmosis) sistemlerde arıtılmamış bir su çıkmamaktadır. Günümüzde ilaç ve gıda sektöründe en yaygın kullanılan teknolojidir.

Ters Ozmoz sistemleri ilk olarak ABD'de sağlıklı ve temiz su üretmek için ortaya çıkmış devrim niteliğinde bir teknolojidir. Bu teknoloji önceleri, gemilerde deniz suyundan içme suyu elde etmek için kullanılırken, günümüzde artık teknolojinin ilerlemesiyle evlerde de rahatlıkla kullanılır bir hale gelmiştir. İleri bir filtreleme teknolojisi olan Ters Ozmoz sistemlerinin temelini binlerce yıldır bilinen doğal bir süreç olan Ozmoz oluşturur. Ozmoz suyun az yoğun ortamdan çok yoğun ortama emilme sürecidir. Ters Ozmoz ise bu sürecin basınçla tersine döndürülerek çok yoğun ortamdan temiz su ayrıştırmak için kullanılmasıdır.

Ters Ozmoz süreci, filtre edilmemiş suyun basınç uygulanarak yarı geçirgen zardan geçirilerek filtrelenmesi işlemi olarak da tanımlanabilir. Tamamen doğal bir yöntemdir. Ters Ozmoz teknolojisinde membran filtre kullanılır. Membran, bilim dünyasında hücre zarı, su arıtma teknolojisinde ise seçici geçirgen ya da ayırıcı madde anlamına gelir. Yapılan bu işlem sırasında su molekülleri ve bazı inorganik moleküller membran filtre üzerinde bulunan gözeneklerden geçebilirken, suyun içindeki zararlı ve kirletici maddelerin çoğu bu gözeneklerden geçemez ve su konsantre su olarak dışarı atılır. Yapılan bu işlem diğer filtreleme yöntemlerine göre istenen kapasitede çok daha iyi su kalitesi elde etmeye olanak sağlar.

Kısacası Ters Ozmoz, şebeke suyunda kirlilik yaratabilecek maddeleri arındıran, her biri farklı gözenek çaplarına sahip filtreler kullanılan bir yöntemdir. Ters Ozmoz teknolojisinde su arıtma işlemi filtreler tarafından gerçekleştirilir.

ARITMA CİHAZINIZI DAHA ALMADINIZ MI?

WaterGRUP Alkali Filtre

Alkali filtre denilince akla ilk gelen suyun PH seviyesinin 7'den yukarıda olmasını sağlayan filtredir. Alkali filtreler nasıl olup da PH seviyesinin 7'nin yukarıda olmasını sağlıyor? Reverse osmosis (ters osmoz) sistemler genel olarak asidik karakterli su üretmektedir.Burada giriş suyunun PH seviyesi ve mineral kompoziyonu önemlidir. Şehir şebeke suları ortalama 7 civarında PH değeri vermektedir. Buna bağlı olarak da reverse osmosis cihazları 5,5~6,5 PH seviyesinde su üretmektedir. Bu asidik sular vücudumuz için çok faydalı olan sular değildir.

Kanımızın PH seviyyesi 7,34'dür ve vücudumuz bu PH seviyesini korumak için sürekli bir çaba içerisindedir. Son zamanlarda edinilen beslenme alışkanlıkları oldukça asidik karakterdedir. Etçil beslenme, fast food tarzı yiyecekler, gazlı içecekler, bir çok hazır gıda inanılmaz ölçüde asidik karakterdedir. Bu yüzden uzmanların çoğunluğu alkalinitesi yüksek suları tüketmenin sağlık açısından son derece faydaları olacağı görüşündedir.

PH seviyesi yüksek bir su diyetimiz için oldukça faydalı olacaktır. Vücudumuz PH seviyesini korumak için dışarıdan aldığımız besinlerden ve suda bulunan minerallerden faydalanmaktadır. Alkalin Su Teknolojisi - 8.5 pH Seviyesi ! Alkalin filtre, ters osmos sistemi kullanılan sistemlere ilave olarak eklenebilen bir teknolojidir. Vücuda ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlar. Yüksek pH seviyesi ile asidik etkilere karşı direnç kazandırır. Ürettiği alkalin su sayeside merabolizmanın dengeli çalışmasına yardımcı olur. Hücrelerin güçlendirilmesini sağlayarak besinlerin enerjiye çevrilmesini kolaylaştırır.


Sebil Almak Veya Detaylı Bilgi İçin

WaterGRUP Mineral Filtre

Mineral filtre, ters osmos sistemi kullanılan sistemlere ilave olarak eklenebilen bir teknolojidir. Etçil beslenme, fast food tarzı yiyecekler, gazlı içecekler, bir çok hazır gıda inanılmaz ölçüde asidik karakterdedir. Bu yüzden uzmanların çoğunluğu alkalinitesi yüksek suları tüketmenin sağlık açısından son derece faydaları olacağı görüşündedir.

PH seviyesi yüksek bir su diyetimiz için oldukça faydalı olacaktır. Vücudumuz PH seviyesini korumak için dışarıdan aldığımız besinlerden ve suda bulunan minerallerden faydalanmaktadır. Vücuda ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlar. Yüksek pH seviyesi ile asidik etkilere karşı direnç kazandırır. Hücrelerin güçlendirilmesini sağlayarak besinlerin enerjiye çevrilmesini kolaylaştırır.


Sebil Almak Veya Detaylı Bilgi İçin

WaterGRUP Su Filtresi

Su filtreleri suyu yabancı maddelerden arındırmak için kullanılır. Bir su filtresi ihtiyaca uygun kalitede su sağlayabilmelidir. Gerekirse su filtreleri birden fazla farklı amaçlara yönelik kombinasyon şeklinde kullanılabilir. Su filtreleri genelde evlerde tesisat tipi ve musluk tipi olmak üzere iki farklı şekilde kullanılır. Tesisat tipi su filtreleri evdeki bütün musluklardan akan suları filtre ederler.

Bu filtrelerin avantajı kullanma suyunun yanında çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, şofben, ütü gibi elektrikli aletlerin ömrünü uzatabilmesidir. Su filtreleri genelde filtrasyon teknolojisini kullanır. Kartuş tipindeki filtreler 1 mikron, 5 mikron, 10 mikron, 25 mikron gibi gözeneklere sahip spun ya da ip sargılı filtrelere kaba partikülleri tutarlar. İkinci filtre olarak genellikle aktif karbon filtreler kullanılmaktadır. aktif karbon filtre granül veya toz şeklinde olabilmektedir. Toz halindeki aktif karbon filtreler sediment tutucu filtrelerle kombine edildiğinde blok aktif karbon filtre adını alır ve 5 mikrona kadar suyu süzebilme kapasitesi vardır. Üçüncü filtre olarak da reçine bazlı filtreler kullanılır.

Reçine filtreler iyon değiştirme prensibi ile çalışıp doygunluğa ulaştıkları vakit sodyum ile rejenere edilirler. Rejenerasyonda sodyum iyonları sertlik oluşturan kalsiyum, magnezyum gibi iyonlarla yer değiştirir ve su yumuşatılır. Ev tipi basit su filtrelerinde reçine filtre kabı içerisine shell kaplar ile yerleştirilip rejenerasyon manuel olarak yapılır. Bu işlem zahmetli olup orta sertlikte bir su için 1litrelik reçinenin rejenerasyonu 300 litre su geçtiği için yapıldığından ev tipi su yumuşatma işlemleri kartuş filtrelerle yapılmamaktadır. Bu işlem için zaman ayarlı ya da su debisine bağlı olarak otomatik rejenerasyon yapan cihazlar geliştirilmiştir.

Endüstriyel tip su filtrelerine örnek basınçlı kum filtreleri, santrifüj filtreler, disk filtreler, çoklu kartuş filtreler gibi filtrasyon sistemlerini verebiliriz. Bu tip filtreler yüksek miktarlardaki debili suları filtre etme kapasitelerine sahiptir.

Ön filtrasyon amacı ile aşağı yukarı her proseste kullanılırlar. Su arıtma sistemlerinin olmazsa olmaz aşamasıdır. Kum filtreleri zaman ayarlı olarak ters yıkama işlemine girdiği gibi basın sensörü olan sistemlerde basıncın düşmesiyle de ters yıkama işlemini başlatabilmektedir.

Kesintisiz su gereken endüstriyel proseslerde ikili üçlü (dublex, tripleks) tanklardan oluşan tandem sistemler kullanılmaktadır. Ters yıkama ya da rejenerasyon işlemleri bir tankda başladığı zaman diğer tank kesintisiz arıtılmış su üretmeye devam eder.

Sebil Almak Veya Detaylı Bilgi İçin

Arıtılmış su sağlıklı mıdır?

Arıtılmış su denilince insanların aklına belki de yapay bir proses olduğundan dolayı antipatik olumsuz bir durum geliyor. Halbuki doğadan elde ettiğimiz doğal kaynak suları da birer mükemmel arıtılmış ve mineralce zenginleştirilmiş sulardır.

Yüzeysel olarak kirlenen sular toprak katmanları arasında uzun yıllar boyunca süzülerek haraket eder ve kirliliklerinden arınır. Bu esneda yolunda rastladığı çeşitli mineralleri de çözerek bünyesine katar ve nihayetinde tekrar yeryüzüne çıkar. Yüzeysel suların buharlaşması sonucunda oluşan yağmur suları da bir nevi arıtılmış sulardır. Ancak son zamanlarda sanayinin oldukça gelişmesi doğanın arıtma kapasitesi boyutunu aşmakta ve yeraltısuları ve yağmur suları dahil doğal kaynak sularında bir takım kirlilikler görebilmekteyiz.

Bu suları tüketmek sağlığımız açısından elbetteki olumsuz bir durum ortaya çıkarabilmektedir. Arıtılmış su sağlıklı mıdır konusunda ise öncelikle elde ettiğimiz suya bakmak gerekir. Bize en yakın ulaşabildiğimiz su herhangibir kirlilik içermiyorsa uluslarası içme suyu standartları dahili içerisindeyse bu suyu arıtmanın bir mantığı yoktur. Bu su bizim için en değerli en güzel sudur.

Ancak bu su bir kirlilik içeriyorsa bu kirliliğe uygun arıtma tekniği ile suyu yabancı maddelerden arındırmak gerekir. İçme suyu elde edeceğim diye ileri arıtma tekniği kullanıp ultra saf su elde etmenin de bir manası olmadığ gibi sağlığımız açısından sakıncalıdır. Vücudumuz su içerisinde iyonik formda bulunan mineralleri direk hücrelerine alabilmektedir. Suyun ihtiyaç duyduğumuz mineralleri barındırması önemlidir ve buna dikkat etmek gerekir. Son zamanlarda oldukça popüler olan reverse osmosis cihazları da suyu saflaştırıcı özelliğe sahiptir.

Bu bakımdan bu tip cihazlar kullanılıyorsa muhakkak suyu mineral bakımından zenginleştirici alkali filtrelerin kullanılması gerekir.Alkali filtreler vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu mineralleri suya takviye ederek doğal kaynak sularına benzer özelliklerde su elde edilmesini sağlar. Bunların yanında kullanılan arıtma cihazının kaliitesi de önemli bir kriterdir. Arıtma cihazı sertifikalı olmalı insan sağlığına zarar verecek herhangibir madde içermemelidir.

Kullanılan filtrelerin de kaliteli olması önemlidir, aynı isimle satılan bir çok filtre ne yazıkki işlevini yerine getirememektedir. Çoğunlukla tüketici bu durumun farkına dahi varamamaktadır. Burada önemli olan ucuza mal etmek değil istenilen kalitedeki suyu uygun fiyata mal edebilmektir.Tüketiciler çoğunlukla cihazların ve filtrelerin benzerliğinden aldanarak ucuza mal ettikleri yanılgısına kapılmaktadır. Su hayatımızı devam ettirebilmemiz için her gün tüketmek zorunda olduğumuz önemli bir yaşamsal kaynaktır. İster arıtılmış su olsun ister doğal kaynak suyu ihtiyaç duyduğumuz kalitedeki suyu uygun fiyata mal edebilmek elbette önemlidir ancak daha da önemlisi tükettiğimiz suyun kalitesidir.

Arıtılmış su eğer doğru arıtma cihazı seçildiyse filtre değişim sürelerine dikkat ediliyorsa cihazın bakımı periyodik olarak yapılıyorsa, üretilen suyun kalitesi periyodik olarak ölçülüyorsa ve yakınlarımızda temiz içilebilecek kalitede doğal kaynak suyu bulunmuyorsa elbetteki sağlıklıdır ekonomik bakımdan da tavsiye edilir. Arıtılmış su ile özellikle su aktive edici cihazlarla musluğunuzu açtığınız anda taze, canlı hayat dolu bi su elde edebilmeniz mümkündür.


Sebil Almak Veya Detaylı Bilgi İçin

Su arıtma cihazlarının fayda ve zararları

Yaşamın kaynağı su olduğuna göre hayatımızı idame ettirebilmek için hergün istesek de istemesek de zorunlu olarak su tüketmek zorundayız. Bir de çoğunluğumuzun bildiği gibi yetişkin bir insan vücudunun %50-60 olarak sudan oluşması gerçeği var.

O zaman "su" üzerinde durulması gereken mühim bir konu. Dünyada ve ülkemizin çeşitli bölgelerinde şifalı sular diye tabir edilen çeşitli rahatsızlıklara iyi gelen sular mevcuttur. Bu sular içildiği ve temas edildiği vakit gerçekten de şifa dağıtmaktadır. Doğada yeraltından kendi imkanlarıyla yeryüzüne çıkan kaynak suları belkide yeraltındaki yüzlerce yıllık yolculuğundan sonra bu şifa verici özelliği kazanmıştır. Bilinen bu tür suların hepsinin ortak bir özelliği vardır. Yeryüzüne çıktıktan kısa bir süre sonra şifa verici özelliklerini kaybetmektedirler. Bu yüzdendir ki şifa verici bu sular şişelenip satılamamaktadır.

Şişelendiği vakit son tüketiciye ulaşana kadar şifa verici özelliklerini yitirmektedirler. Böyle bir çok yerin methini hepimiz duymuşuzdur. Bu tip suların şifa verici özelliklerinden ancak ve ancak kaynağında istifade edilebilmektedir. Dolayısıyla şifalı suların bulunduğu bölgede tesisleşme yoluna gidilmektedir. Bu bölgeler de genelde şehir merkezlerinden oldukça uzak olmaktadır. Hatta çoğumuz için ulaşılması güç bile olabilmektedir.

Bu tip sular belli süre(ortalama 20gün- 6ay) uygulandığı vakit şifa verici özelliklerini göstermektedirler. Bu suların özelliklerinden istifade edip çeşitli rahatsızlıklarımızı giderebiliyorsak suyun ehemmiyetinin açıkça ortaya çıktığı görülebilmektedir. Burada dikkatinizi çekmek istediğim konu doğal kaynak sularının çoğunluğunun yeryüzüne çıktıkları anda bünyesinde barındırdığı mineral kompozisyonuna bağlı olarak şifa verici özelliklere sahip olmasıdır. Ancak daha önce de belirttiğim gibi bu özellikler kısa bir süre sonra yitirilmektedir. Bilim adamları su üzerinde yaptıkları çalışmalarla suyun ta kendisinin yaşayan bir varlık olduğunu, bir hafıza barındırdığını, kendisine yaklaşım şekillerine karşı tepki verdiğini çeşitli tezlerle ortaya koymaktadırlar.

Bu tip sulara "live water", "canlı su", "yaşayan su" şeklinde ad verilmiştir. O zaman insanın aklına biz "ölü su" mu içiyoruz sorusu takılıyor. Buna ölü su demek bana göre yanlış olur, neticede bu su da yaşamsal varlığımızı sürdürebilmemiz için önemli bir kaynak. Tercih elimizde olsa hepimiz bu güzel sulardan içmek ve faydalanmak isteriz ama ne yazık ki çoğumuzun bu sulardan faydalanma imkanı yok.

Peki bizim tercihlerimiz nasıl hiç düşündünüz mü? Su hakkında ne biliyorum suya ne kadar önem veriyorum diye hiç kendinize sordunuz mu? Evinizde içtiğiniz suyun özelliklerini bilen kaç insan var, sokağa çıktığımız vakit bakkaldan, marketten hangi marka suyu alıyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki insanların tercihleri iki faktör üzerinde yoğunlaşıyor. Bu faktörlerden birincisi fiyat ikincisi ise lezzet. İnsanlar bütçesine göre bu iki faktörü harmanlayıp tercihlerini yapıyorlar. Tercih edilen damacana suyu ise bayinin ikamet yerine yakınlığı ve servis hizmeti kalitesi, siparişlerin zamanında teslim edilmesi gibi faktörler de devreye giriyor. En önemli olan suyun özellikleri kısmı ise birçoğumuz tarafından gözardı edilmektedir.

Sebil Almak Veya Detaylı Bilgi İçin